Instagram
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu
Isonnevantie 8
00320 Helsinki
Kanslia puh. (09) 4774 180
syk@syk.fi
Kartta
Kuvat: 

Yhteystiedot

Alaotsikko: 
Kulkuyhteydet
Teksti: 

SYK sijaitsee Etelä-Haagassa. Liikenneyhteydet koululle ovat erinomaiset.

 

  • Auto: Keskustasta tultaessa ajetaan Mannerheimintietä pohjoiseen ja käännytään Vihdintielle. Isonnevantie on Haagan pelastusaseman jälkeen ensimmäinen Vihdintieltä oikealle kääntyvä katu.
  • Bussi: Kaikki Vihdintietä ja Pitäjänmäentietä liikennöivät bussit pysähtyvät koulua lähinnä oleville pysäkkialueille, HSL:n pysäkkiopaste "Talontie". Tampereentien bussien lähimmät pysäkit ovat  Ruskeasuon varikon kohdalla Mannerheimintiellä tai Etelä-Haagan ja Kivihaan välisen sillan alla.
    • 37 (Kamppi - Vihdintie)
    • 40 ja 63 (Elielin aukio - Kauppalantie)
    • 52, 57, 59, 550 ja 552 (poikittaislinjat)
  • Raitiovaunu: Linjan 10 päätepysäkki sijaitsee Pikku-Huopalahdessa, noin 500 metriä koululta.
  • Juna: Huopalahden juna-aseman ja SYK:n etäisyys on noin 800 metriä.

 

Kuvat: 
Alaotsikko: 
Sähköposti
Teksti: 

Koulun sähköposti:

  • syk[at]syk.fi

Kouluasteiden sähköpostisoitteet:

  • perusopetus[at]syk.fi
  • lukio[at]syk.fi
  • ibteam[at]syk.fi

Opettajien ja muun henkilökunnan osoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi[at]syk.fi, ellei henkilön kohdalla toisin mainita.

Kuvat: 
Alaotsikko: 
Kanslia
Teksti: 

Kanslian henkilökuntaan saa  yhteyden myös Wilman tai sähköpostin avulla. Kaikki sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi[at]syk.fi.

 

  • Keskus (09) 4774 180
  • FAX (09) 4774 1810
  • rehtori Jukka Tanska (09) 4774 1814, 040 515 0095
  • vararehtori Jukka Niiranen (09) 4774 1816, 041 533 5164
  • lukion apulaisrehtori Marja Jegorenkov (09) 4774 1828, 050 548 1309     
  • IB-apulaisrehtori Minna Ankkuri 045 77314800
  • perusopetuksen apulaisrehtori Sampo Lokki (09) 4774 1815, 040 722 9828
  • talouspäällikkö Elisa Metsä (09) 4774 1844, 040 5111454     
  • taloussihteeri Mirka Ahola, (09) 4774 1831    
  • koulusihteeri Raija Viuhkonen (Wilma-yhteyshenkilö) (09) 4774 1818     
  • sihteeri Raija Raja-aho (09) 4774 1833, 040 185 8874     
  • kouluisäntä Andrei Tsumak (09) 4774 1812, 040 687 0355 (tilojen vuokraus)
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Opettajat
Teksti: 

Koulun opettajiin saa parhaiten yhteyden Wilman tai sähköpostin avulla. Kaikki sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi[at]syk.fi.

 

Tanska Jukka, rehtori                                                JTa
Niiranen Jukka, vararehtori   JNi
Ahlroth Heli, KM – tekstiilityö   HAh
Ahvenisto Ursula, lehtori – fysiikka                                                       L14a UAh
Aittoniemi Sari, luokanopettaja – uskonto 5c SAi
Anjala Nina, FM – matematiikka, kemia (toimivapaalla)   NAn
Ankkuri Minna, IB-apulaisrehtori   MAn
Ant-Wuorinen Johanna, lehtori – liikunta, terveystieto 8b JAW
Bardzinski Marjo, lehtori – saksa                                          L15a MBa
Bryggare Lotta, lehtori – liikunta, terveystieto                           L17b LBr
Caselius-Engblom Erica, erityisopettaja – teatteri-ilmaisu (toimivapaalla)   ECE
Clifford-Rosengren Darby, lehtori  – IB English              IB1 DCR
Einiö Tuomo, lehtori – tekninen työ   TEi
Ellonen Marcus, lehtori – englanti                                          MaE
Grönroos Anni, FM – äidinkieli ja kirjallisuus, IB Finnish B       6a AGr
Hartikainen Virve, lehtori – tekstiilityö 6c VHa
Heiska Marko, lehtori – liikunta, terveystieto                   L15b MHe
Herajärvi Sinikka, lehtori – äidink. ja kirj., IB Finnish A       L15c SHe
Hongisto-Sorjonen Minna, FM – ruotsi                              MHS
Honkimäki Tuire, KM, erityisopettaja   THo
Hurri Jarmo, lehtori – matematiikka, IB Mathematics      IB2 JHu
Huttunen Matias, VTM, opinto-ohjaaja, 7.–9. luokat   MHu
Huxley Steven, lehtori – IB History, TOK, Global Politics, englanti           SHu
Hynönen Ville, lehtori – matematiikka, fysiikka              L16d VHy
Janus-Hiekkaranta Agnieszka, lehtori – IB Economics, Global Politics, englanti L17e AJH
Jegorenkov Marja, apulaisrehtori – venäjä                                             MJe
Joutkoski Susanna, lehtori – musiikki                                                          8a SJo
Jämsä Veera, FM – musiikki    VJä
Kaila Juhani, lehtori – matematiikka                                         JKa
Kalske Annukka, lehtori – uskonto, psykologia, filosofia L17c AKa
Karppanen Sanna, lehtori – ranska 9c SKa
Katajamäki Katja, luokanopettaja                                                       3b KKa
Koivu Juho, luokanopettaja 4a JKo
Koivu Laura, FM – historia, yhteiskuntaoppi   LKo
Konttinen Minna, luokanopettaja                                  3d MKo
Korpisaari Harri, lehtori – historia, yhteiskuntaoppi        9d HKo
Krebs Anne, lehtori – saksa   AKr
Krämer Jenni, luokanopettaja – saksa 4c JeH
Kuukka Väinö, lehtori – äidinkieli ja kirjallisuus              VKu
Laakso Ari, luokanopettaja – liikunta (toimivapaalla)   ALa
Lampi Liisa, lehtori – teatteri-ilmaisu, et, filosofia   LLa
Lehvonen Eevamari, luokanopettaja                                      5a EmL
Leinonen Maarit, lehtori – kemia, matematiikka                    8c MLe
Lohikoski Jyri, luokanopettaja                                               4d JLo
Loikkanen Juha, liikenneopettaja    
Lokki Katariina, lehtori – kotitalous   KLo
Lokki Sampo, apulaisrehtori – matematiikka                            SLo
Mannila Katja, lehtori – matematiikka, fysiikka, IB Math.   KMa
Mattila Liisa, lehtori – ranska   LMa
Mikkilä-Huttunen Leena, FM – ortodoksinen uskonto   LMH
Määttä Tuomas, luokanopettaja – liikunta 5b TMä
Naukkarinen Kirsi, FM – ranska  L16a KNa
Nikkinen Hanna-Leena, lehtori – biologia, maantiede L16c HLN
Nurmi Arto, lehtori – biologia, maantieto                                                   9a ANu
Okkonen Outi, FM – ruotsi   OOk
Paasio-Leimola Leena, lehtori – äidinkieli ja kirjallisuus   9b LPL
Pakkala Sanna, lehtori – englanti                                            SPa
Paljakka Laura, FM – venäjä   LPa
Palomäki Antti, lehtori – historia, yhteiskuntaoppi            L17a APm
Pansegrau Kaarina, lehtori – venäjä 7b KPa
Pantsar Janne, KM – tekninen työ 6d JPa
Petäjäaho Marjo, lehtori – biologia, maantieto, IB Biology                            MPe
Puhakka Mika, luokanopettaja – historia, yhteiskuntaoppi                           3c MPu
Rajala Jaana, FM – saksa, ranska 7a JRa
Rantala Jari, FM – IB Physics, Mathematics, matematiikka   JaR
Repo Heidi, lehtori – ruotsi   HRe
Rinne Petteri, lehtori – kuvataide                                                7c PRi
Riutankoski Riina, luokanopettaja                                        3a RRi
Ronkanen Elina, luokanopettaja                                           4b ERo
Rubin Hannele, opinto-ohjaaja, L17- ja L15-tasot   HRu
Salomaa Tiina, lehtori – ruotsi, venäjä                                    TSa
Salonen Marika, FM – matematiikka, kemia   MSa
Sariola-Nieminen Heini, KM, erityisopetusta   HSN
Sarjamo Noora, luokanopettaja – kotitalous  3a NoS
Saunamäki Niina, lehtori – englanti                                7d NSa
Sierla Liisa, KM, erityisopetusta  6b LSi
Sipilä Raini, luokanopettaja – äidinkieli ja kirjallisuus  5d RSi
Sirkiä Taina, FM – kemia, matematiikka    TSi
Sundström Kirsi, lehtori – ranska                                       8d KSu
Torkkeli Sonja, FM – espanja, italia L16b STo
Uusi-Hallila Tuula, lehtori – äidink. ja kirj., IB Finnish A   L17d TUH
Vahtera Sirpa, opinto-ohjaaja, L16-taso   SVa
Vanhalakka Suvi, MA – teatteri-ilmaisu   SuV
Yliheikkilä Katariina, lehtori – kemia, fysiikka, IB Chemistry   KYl

 

Kuvat: 
Alaotsikko: 
Tukihenkilöt
Teksti: 
  • terveydenhoitaja Kristiina Apajalahti, 3.–9. luokat - koululla ma-pe, (09) 4774 1821, 050 310 5609, kristiina.apajalahti[at]hel.fi
  • terveydenhoitaja Aino Priha, lukio - koululla ma-ti, to 040 336 0190, aino.priha[at]hel.fi
  • koululääkärin ajanvaraus terveydenhoitajan kautta
  • psykologi Aleksi Raappana, (09) 4774 1822, 045 773 14804
  • kuraattori Riina Suhonen, 040 041 3717
  • kirjastonhoitaja Riikka Tossavainen (09) 4774 1823
  • soitonopetuksen sihteeri Sari Mattsson 040 582 8880, sari.mattsson[at]syk.fi
  • ATK-tukihenkilö Ari Laine (09) 4774 1830
  • TVT-tukihenkilö Joonas Vaarakallio 040 582 2064
  • uimahallin kassanhoitaja (09) 4774 1827
  • siivooja: Katrin Pani
  • keittiö Fazer Amica, ravintolapäällikkö Mika Hällfors, (09) 4774 1813, 040 847 8807, syk[at]amica.fi
Alaotsikko: 
Opinto-ohjaajat
Teksti: 
  • Sirpa Vahtera (L16-taso) (09) 4774 1819, 040 756 0525
  • Hannele Rubin (L15-taso ja L17-taso) (09) 4774 1820, 040 840 3768
  • Matias Huttunen (7.-9. luokat) (09) 4774 1819
  • Minna Ankkuri (IB-lukio) 045 773 14800

 

Kuvat: 
Alaotsikko: 
Erityisopettajat
Teksti: 
  • Tuire Honkimäki, laaja-alainen erityisopetus, luokat 6acd ja 79 sekä lukio, 040 723 1401
  • Heini Sariola-Nieminen, laaja-alainen erityisopetus, luokat 35 ja sekä puheopetus
  • Liisa Sierla, laaja-alainen erityisopetus, luokat 3–5 ja 6b sekä puheopetus, 045 7731 4802
Alaotsikko: 
Luokanvalvojat, ryhmänohjaajat ja kotiluokat
Teksti: 

Luokanvalvojat

 

  • 3a Riina Riutankoski 1N
  • 3b Katja Katajamöki 1M
  • 3c Mika Puhakka 1L
  • 3d Minna Konttinen 1H
  • 4a Noora Sarjamo/ Juho Koivu 1K
  • 4b Elina Ronkanen 36
  • 4c Jenni Krämer 34
  • 4d Jyri Lohikoski 35
  • 5a Eevamari Lehvonen 1P
  • 5b Tuomas Määttä 33
  • 5c Sari Aittoniemi 3A
  • 5d Raini Sipilä 31
  • 6a Anni Grönroos 3B
  • 6b Liisa Sierla 3G
  • 6c Virve Hartikainen 3F
  • 6d Janne Pantsar 11
  • 7a Jaana Rajala 37
  • 7b Kaarina Pansegrau 27
  • 7c Petteri Rinne 3E
  • 7d Niina Saunamäki 3N
  • 8a Susanna Joutkoski 12
  • 8b Johanna Ant-Wuorinen 39
  • 8c Maarit Leinonen 1B
  • 8d Kirsi Sundström 28
  • 9a Arto Nurmi 25
  • 9b Leena Paasio-Leimola 3H
  • 9c Sanna Karppanen 32
  • 9d Harri Korpisaari 3D

 

Ryhmänohjaajat

 

  • L17a Antti Palomäki 3C
  • L17b Lotta Bryggare 4A
  • L17c Annukka Kalske 3K
  • L17d Tuula Uusi-Hallila 3L
  • L17e Agnieszka Janus-Hiekkaranta R2
  • L16a Kirsi Naukkarinen 26                                       
  • L16b Sonja Torkkeli 3W                                     
  • L16c Hanna-Leena Nikkinen 23                                       
  • L16d Ville Hynönen 3T                                      
  • L15a Marjo Bardzinski 38
  • L15b Marko Heiska 1E
  • L15c Sinikka Herajärvi 2C
  • L15d Katja Mannila 3M
  • IB1 Darby Clifford-Rosengren R1
  • IB2 Jarmo Hurri 1G

 

Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu
Isonnevantie 8
00320 Helsinki
Kanslia puh. 09 4774 180
syk@syk.fi
Kartta