Instagram
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu
Isonnevantie 8
00320 Helsinki
Kanslia puh. (09) 4774 180
syk@syk.fi
Kartta
Kuvat: 

Aikatauluja 2019–2020

Alaotsikko: 
Elokuu
Teksti: 
  • 8.8. to Koulutyö alkaa
  • 9.8. pe Opetus alkaa lukujärjestyksen mukaan 3.–6. luokilla luokanvalvojan päivä
  • 13.–20.8. 8b:n saksan lukijoilla vieraita Landausta
  • 14.–16.8. Koulukuvaus
  • 15.–16.8. 6. luokkien VA-yökoulu
  • 16.8. pe 6. luokkien ryhmäytymispäivä Vihdissä klo 8.30–13.30; L19-tason ryhmäytymispäivä Solvallassa
  • 19.8. ma Rehtorin info abiturienteille juhlasalissa klo 9.30–10.00; Musiikkiopiston opetus alkaa
  • 20.8. ti Luokat 7abcd Itämeriretkellä Inkoossa
  • 21.8. ke Luokat 8abcd metsäretkellä Tuusulassa
  • 22.8. to Luokat 8abcd suoretkellä Pornaisissa
  • 26.8.ma Turvallisuusinfo 3.–5.-luokkalaisille juhlasalissa 9.45–10.00; Turvallisuusinfo 6.–9.-luokkalaisille juhlasalissa klo 10.15–10.30; Turvallisuusinfo lukiolaisille juhlasalissa klo 12.25–12.45.
  • 26.–29.8.  IB2 Biology Field course in Tvärminne
  • 27.–30.8. ti 5. luokat leirikoulussa
  • 27.8. ti Pre-IB (L19e) vanhempainilta kirjastossa 17.30
  • 28.8. ke 3. luokkien vanhempainilta klo 18.00; Seikkailuillan tiedotustilaisuus klo 10-10.15 juhlasalissa
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Syyskuu
Teksti: 
  • 2.9. ma Seikkailuillan suunnitteluiltapäivä klo 14.30-16.30 juhlasalissa
  • 3.9. ti Abien 100 päivää
  • 5.9. to 7.–9. luokkien urheiluiltapäivä klo 11.45 alkaen; Perusopetusluokkien vanhempainilta klo 18.30 juhlasalissa; Paluuoppilaiden vanhempainilta klo 17.30 kirjastossa
  • 6.9. pe 7. luokkien historiapäivä Suomenlinnassa
  • 9.–14.9. Amici Naturaen karhunkierros Kuusamossa
  • 10.9. ti 3.–6. luokkien urheilupäivä
  • 16.–20.9. 9. luokkalaisten työelämään tutustumisjakso
  • 16.9. ma YO: vieras kieli, lyhyt oppimäärä
  • 18.9. ke YO: äidinkieli, lukutaidon koe: Seikkaluillan tsekkaus klo 10–10.15 juhlasalissa
  • 19.9. to Vanhempainraati klo 18.00–20.00 kirjastossa; 1. jakson koeviikko, 7. palkin koe oppitunneilla; 8.luokkalaisten Taidetestausmatka Tanssiteatteri Raatikon All Male Panel -esitykseen Vantaalle
  • 20.9. pe YO: vieras kieli, pitkä oppimäärä: 1. jakson koeviikko, 6. palkin koe oppitunneilla
  • 23.9. ma 1. jakson koeviikko, 1. palkin koe
  • 24.9. ti YO: matematiikka, pitkä ja lyhyt oppimäärä: 1. jakson koeviikko, 2. palkin koe
  • 25.9. ke 1. jakson koeviikko, 3. palkin koe; Seikkaluillan tsekkaus klo 10–10.15 juhlasalissa
  • 26.9. to YO: psykologia, filosofia, historia, fysiikka, biologia; 1. jakson koeviikko, 4. palkin koe: 5. luokkien historiapäivä Helsingin kaupunginmuseossa; Operaatio Nälkäpäivä; Luokat 3-5 katsomassa Pientä merenneitoa Kaupunginteatterissa klo 18.30
  • 27.9. pe YO: toinen kotimainen kieli, pitkä ja keskipitkä oppimäärä; 1. jakson koeviikko, 5. palkin koe; IB1 & IB2 CAS day
  • 30.9. ma Lukion selityspäivä; Lukion puhekurssin Mun vaikuttava tarina -tapahtuma juhlasalissa klo 9.30–10.10; Hyvinvointikahvila kirjastossa klo 12.15 alkaen
  • 30.9.–13.10. Neljän tieteen kisat: Peruskoulun ja lukion tietotekniikka (Datatähti)
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Lokakuu
Teksti: 
  • 1.10. ti YO: äidinkieli, kirjoitustaidon koe; 2. jakso alkaa; Lukiolaisten Studia Generalia -luento; Perusopetuksen lukutunnit klo 8.30–10.00; Perusopetuksen koulu päättyy viimeistään klo 15.15 
  • 2.10. ke Seikkaluillan tsekkaus klo 10–10.15 juhlasalissa
  • 3.10. to YO: uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, kemia, maantiede, terveystieto
  • 3.–8.10. Baltic MEP -konferenssi Itävallassa
  • 5.10. la Perusopetuksen työlauantai klo 9–12 (lukutunnit klo 9.00–11.00); Syysmarkkinat klo 11–14
  • 7.10. ma Neljän tieteen kisat: Lukion fysiikka
  • 7.–11.10. Lukiolaisten aivoterveysviikko
  • 7.–13.10. L17- ja L18-tasojen espanjan opiskelijoita opintomatkalla Cádizissa
  • 8.10. ti Ylimääräinen kurssikoe klo 15.30–18.30 luokassa 3T/W; Seikkailuillan rakennus klo 14.30–16.30
  • 8.–11.10. 9ab:llä vaihto-oppilaita Pietarista
  • 9.10. ke Neljän tieteen kisat: Lukion matematiikka; Seikkailuilta; IB1& IB2-vanhempainilta kirjastossa klo 17.00
  • 10.10. to Aleksis Kiven päivän aamunavaus; Perusopetuksen lukutunnit klo 8.30–10.00; L17-tason vanhempainilta klo 18.00 kirjastossa (ei IB2)
  • 10.–11.10. 4. luokkien yökoulu
  • 11.10. pe Neljän tieteen kisat: Lukion kemia
  • 14.–18.10. Syysloma
  • 22.–27.10. CERNin opintomatka
  • 24.10. to Amicin ja Molluscan joutsenretki Hankoniemelle klo 8.00–16.00
  • 25.10. pe Perusopetuksen teemapäivä (yläluokkien lukutunnit klo 8.30–9.40 Oodissa, RSO:n harjoitukset Musiikkitalossa klo 10, alaluokkien lukutunti Oodissa klo 12–13)
  • 27.10.–1.11. L18–tason opiskelijoita Lontoossa englannin ja uskonnon opintomatkalla
  • 29.10. ti L19–tason vanhempainilta klo 18.00 juhlasalissa (ei L19e)
  • 30.10. ke Perusopetuksen lukutunnit klo 8.30–10.00
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Marraskuu
Teksti: 
  • 4.11. ma Kirjailija Olli Jalonen abien vieraana kirjastossa klo 14.30
  • 5.11. ti L17-tason kevään 2020 yo-info ja jatko-opintopäivä (3.–5. tunnit), L18-tason yo-ilmoittautumisinfo kirjastossa klo 12.20 ; L18-tason vanhempainilta klo 18.00 kirjastossa (ei IB1)
  • 6.11. ke 9.-luokkalaisten VaTe-kurssin iltaesitys klo 18
  • 7.11. to VaTe-kurssin esitys luokille 6-9 klo 11.50; 9. luokkien vanhempainilta klo 18.00 kirjastossa
  • 7.–11.11. IB History trip to Berlin
  • 9.–16.11. International MEP –konferenssi Maltalla
  • 11.11. ma Kaikki 9.-luokkalaiset sekä 7. ja 8. luokkien A1-englannin lukijat Savoy-teatterissa katsomassa A Christmas Carol -näytelmää klo 13-15
  • 12.–14.11. 4. ja 6. luokkien venäjänlukijat opintomatkalla Pietarissa
  • 12.11. ti Ali Shalloum luennoi L18-tasolle klo 12.45–14.15
  • 14.11. to 2. jakson koeviikko, 7. palkin koe oppitunneilla; SYKsession ja 9.-luokkalaisten Huurre-musikaalin ensi-ilta klo 18.00 juhlasalissa
  • 15.11. pe Huurre-musikaali, esitys luokille 3–5 klo 10.30 ja luokille 6–9 klo 12.45 juhlasalissa
  • 16.11. la 2. jakson koeviikko, 6. palkin koe
  • 18.11. ma 2. jakson koeviikko, 1. palkin koe, IB-koe
  • 19.11. ti 2. jakson koeviikko, 2. palkin koe, IB-koe
  • 20.11. ke 2. jakson koeviikko, 3. palkin koe, IB-koe; Ylioppilaskirjoituksiin ilmoittautumisten viimeinen jättöpäivä opinto–ohjaajalle; 8. luokkien vanhempainilta klo 18.00 kirjastossa; SYKE ry:n alumni-ilta klo 18
  • 21.11. to 2. jakson koeviikko, 4. palkin koe, IB-koe;
  • 22.11. pe 2. jakson koeviikko, 5. palkin koe, IB-koe
  • 24.–29.11. L18–tason pitkän saksan opiskelijoita Berliinissä
  • 25.11. ma Lukion selityspäivä; Lukion puhekurssin järjestämä keskustelutilaisuus juhlasalissa klo 9.30–10.15; 8. luokkien Taidetestausretki Turkuun; Hyvinvointikahvila kirjastossa klo 12.15 alkaen
  • 26.11. ti 3. jakso alkaa; Lukiolaisten Studia Generalia -luento; Perusopetuksen koulu päättyy viimeistään klo 15.15
  • 29.11. pe Adventtihartaudet ja vaihtoehtoiset tilaisuudet klo 8.35, lukio, 8.–9. luokat ja klo 9.40 3.–7. luokat
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Joulukuu
Teksti: 
  • 3.12. ti L17– ja L18–tasot sekä IB1&IB2 Studia–messuilla 5.–8. tunneilla; Itsenäisyysjuhlanäytelmän iltaesitys klo 18
  • 4.12. ke 4. luokat Itsenäisyyspäivän vastaanotolla Finlandia-talolla, illalla tanssiesitys vanhemmille koululla
  • 5.12. to Itsenäisyysjuhlat: klo 9.15 luokat 3–8, klo 11.30 luokat 9abcd ja lukio
  • 6.12. pe Itsenäisyyspäivävapaa
  • 9.12. ma Koulupäivä päättyy klo 14.30.
  • 10.12. ti Ylimääräinen kurssikoe klo 15.30 luokassa 3T/W
  • 11.12 ke Joulukonsertti Pyhän Sydämen kappelissa klo 18.30
  • 12.12. to Teinikunnan hallitusten kokouksmatka Tallinnaan
  • 13.12. pe Lucianpäivän aamunavaus
  • 18.12. ke Abien ”Jouluyö, juhlayö” -harjoitus klo 10.45 + tonttutanssiharjoitukset; Joululaulutilaisuudet 
  • 19.12. to Joulukirkko Johanneksen kirkossa klo 10.00; Vaihtoehtoinen tapahtuma klo 10.00
  • 20.12. pe Joulujuhlat, joulunäytelmä klo 9.00: 3cd, 4ab, 5cd, 6ab, 7cd, 8ab, 9cd, L19ab, L18cd, L17ab ja IB1; klo 11.00: 3ab, 4cd, 5ab, 6cd, 7ab, 8cd, 9ab, L19cde, L18ab, L17cd ja IB2
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Tammikuu
Teksti: 
  • 7.1. ti Koulutyö alkaa
  • 9.–11.1. IB1 Group 4 project in Lammi
  • 9.1. to Joulunäytelmä klo 18.00, I roolijako
  • 10.1. pe Joulunäytelmä klo 18.00, II roolijako
  • 11.1. la Joulunäytelmä Rinnekodille klo 13.00, I roolijako, klo 16.00 joulunäytelmä, II roolijako
  • 13.–22.1. Abiturienttien ilmoittautuminen yo-tutkintoa edeltäviin valmennustilaisuuksiin
  • 14.1. ti Lukion esittely kouluun pyrkiville 9.-luokkalaisille klo 13.00, IB-linjan esittely klo 14.00 (sekä suomeksi että englanniksi)
  • 15.1. ke Tiedotustilaisuus kouluun pyrkivien toisluokkalaisten vanhemmille klo 18.30
  • 21.1. ti 3. luokkien kielivanhempainilta klo 18.00
  • 22.1. ke Abit–opet lentopallo-ottelu klo 12.30–14.00
  • 23.1. to Rehtorin info abiturienteille sekä info kevään 2020 ylioppilastutkintoon osallistuville klo 12.20 juhlasalissa, L19–tasolle kirjastossa; 3. jakson koeviikko, 7. palkin koe oppitunneilla; Vanhempainraati klo 18.00–20.00 kirjastossa
  • 24.1. pe 3. jakson koeviikko, 6. palkin koe oppitunneilla; Perusopetuksen liikuntapäivä; Reaalin preliminääri (UE, ET, YH, KE, GE, TE) tai kurssin normaali loppukoe
  • 27.1. ma 3. jakson koeviikko, 1. palkin koe / Äidinkielen lukutaidon preliminääri
  • 28.1. ti 3. jakson koeviikko, 2. palkin koe / Toisen kotimaisen kielen preliminääri
  • 29.1. ke 3. jakson koeviikko, 3. palkin koe / Pitkän ja lyhyen kielen preliminääri
  • 30.1. to 3. jakson koeviikko, 4. palkin koe / Lyhyen ja pitkän matematiikan preliminääri
  • 31.1. pe 3. jakson koeviikko, 5. palkin koe / Reaalin preliminääri (PS, FF, HI, FY, BI) tai normaali kurssikoe
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Helmikuu
Teksti: 
  • 3.2. ma Lukion selityspäivä; Hyvinvointikahvila kirjastossa klo 12.15 alkaen
  • 4.2. ti 4. jakso alkaa; Lukiolaisten Studia Generalia -luento; Lukion kielilinjan ja IB-linjan yhteinen esittelytilaisuus hakijoille ja huoltajille klo 18.00–20.00; IB-linjan esittely (englanniksi) klo 18.45; Perusopetuksen koulu päättyy viimeistään klo 15.15
  • 5.2. ke City Shaper, First Lego League -aluekilpailu
  • 8.2. la Soveltuvuuskoe kouluun pyrkiville klo 10.00
  • 11.2. ti Ylimääräinen kurssikoe klo 15.30 luokassa 3T/W
  • 12.2. ke Abit–henkilökunta -ilta klo 18.00–20.00
  • 13.2. to Penkinpainajaiset, koulu päättyy klo 12.00; Vanhat tanssit vanhemmille klo 17.30 ja 19.30
  • 14.2. pe Vanhojenpäivä: tanssiesitykset klo 10.30 ja 12.30. KOulupäivä päättyy klo 13.30.
  • 17.–21.2. Talviloma
  • 17.2.–9.3. Abien lukuloma
  • 25.2. ti Äidinkielen kirjoitustaidon preliminääri
  • 27.2.–6.3. IB2 mock exams
  • 27.2. to Valinnaisainetori 7.-luokkalaisille; 7. luokkien vanhempainilta klo 18.00
  • 28.2. pe Kalevala-aamunavaus
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Maaliskuu
Teksti: 
  • 10.3. ti  YO: äidinkieli, lukutaidon koe ja suomi toisena kielenä -koe; Abiturienttien ilmoittautuminen korotustentteihin päättyy
  • 12.3. to YO: äidinkieli, kirjoitustaidon koe
  • 13.3. pe YO: vieras kieli, lyhyt oppimäärä
  • 16.3. ma YO: toinen kotimainen kieli, pitkä ja keskipitkä oppimäärä
  • 16.–20.3. 8. luokkalaisten työelämään tutustumisjakso
  • 18.3. ke YO: matematiikka, pitkä ja lyhyt oppimäärä
  • 20.3. pe YO: vieras kieli, pitkä oppimäärä
  • 24.3. ti YO: uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, kemia, maantiede, terveystieto
  • 26.3 to YO: psykologia, filosofia, historia, fysiikka, biologia; 4. jakson koeviikko, varaus 7. palkin kokeelle oppitunneilla
  • 27.3. pe 4. jakson koeviikko, varaus 6. palkin kokeelle oppitunneilla; IB2 last day of school
  • 30.3. ma 4. jakson koeviikko, 1. palkin koe
  • 31.3. ti 4. jakson koeviikko, 2. palkin koe
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Huhtikuu
Teksti: 
  • 1.4. ke 4. jakson koeviikko, 3. palkin koe
  • 2.4. to 4. jakson koeviikko, 4. palkin koe
  • 3.4. pe 4. jakson koeviikko, 5. palkin koe
  • 3.–6.4. Talviliikuntakurssin päätösmatka
  • 6.4. ma Lukion selityspäivä; Hyvinvointikahvila kirjastossa klo 12.15 alkaen
  • 7.4. ti 5. jakso alkaa; Lukiolaisten Studia Generalia -luento; Perusopetuksen koulu päättyy viimeistään klo 15.15
  • 8.4. ke Pääsiäishartaudet ja vaihtoehtoiset tapahtumat klo 8.35 luokat 8–9 ja lukio sekä klo 9.40 luokat 3–7  
  • 9.4. to kiirastorstaivapaa
  • 10.4. pe pitkäperjantai
  • 13.4. ma pääsiäinen
  • 14.4. ti Lukion ylimääräinen kurssikoe klo 15.30 luokassa 3T/W
  • 15.4. ke Luokat lavalla harjoituksia
  • 16.4. to Luokat lavalla harjoituksia
  • 17.4. pe Perusopetuksen luokat lavalla
  • 21.4. ti 9. luokan A-englannin valtakunnallinen koe
  • 22.4. ke 6. ja 9. luokan matematiikan valtakunnallinen koe; IB-linjan pääsykokeet
  • 23.4. to Amicin ja Molluscan muuttolinturetki Hankoniemelle
  • 29.4. ke Kevätkonsertti klo 18.00
  • 30.4. to Perusopetuksen vappujuhlintaa; Abien ylimääräinen koetilaisuus klo 8.30–12.00
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Toukokuu
Teksti: 
  • 1.5. pe Vappu
  • 5.5. ti 3.–6. luokat UNICEF-kävely; 7.–9. luokat Päivätyökeräys
  • 6.5. ke Info syksyn 2020 ylioppilastutkintoon osallistuville klo 12.20 juhlasalissa
  • 4.5. –22.5. IB-ylioppilaskirjoitukset
  • 11.–15.5. 7b:n saksanlukijat Landaussa; IB1-koeviikko
  • 12.5. ti Uusien 3.-luokkalaisten tutustumistilaisuus klo 13.15
  • 14.5. to 5. jakson koeviikko, varaus 7. palkin kokeelle oppitunneilla
  • 15.5. pe 5. jakson koeviikko, varaus 6. palkin kokeelle oppitunneilla
  • 16.–20.5. Arktika-retki Virolahdelle
  • 18.5. ma Abinäytelmän esitys 9. luokille ja lukiolle; Koulu päättyy viimeistään klo 14.30; Abinäytelmän iltaesitys klo 18.30
  • 18.–19.5. 9.-luokkalaisten Retkeily- ja seikkailukurssi 1 Nastolassa
  • 19.5. ti 5. jakson koeviikko, 3. palkin koe; Abinäytelmän iltaesitys klo 18.30
  • 19.–20.5. 8. luokat lehtoretkillä; 9.-luokkalaisten Retkeily- ja seikkailukurssi 2 Nastolassa
  • 20.5. ke 5. jakson koeviikko, 4. palkin koe; Vanhempainraati klo 18.00–19.00 kirjastossa, vanhempainyhdistyksen vuosikokous klo 19.00 kirjastossa
  • 21.5. to Helatorstaivapaa, IB-ylioppilaskirjoitukset jatkuvat
  • 22.5. pe 5. jakson koeviikko, 5. palkin koe; 8. luokkien historian retkipäivä
  • 25.5. ma 5. jakson koeviikko, 1. palkin koe; Koulu päättyy viimeistään klo 13.30
  • 26.5. ti 5. jakson koeviikko, 2. palkin koe; Luokkien 3–5 pesäpalloturnaus; 9. luokkien yhteisvalokuva klo 10.05
  • 27.5. ke Lukion ylimääräinen kurssikoe klo 8.30–11.00 luokassa 3T/W; Luokkien 3–5 oman opettajan päivä klo 8.30–12.30; Luokkien 6–8 pesäpalloturnaus klo 8.30–12.30; Lukion Teinikunnan järjestämä toimintapäivä 11.15–15.00; Opettajat vastaan 9. luokan oppilaat -pesäpallo-ottelu klo 12.30–13.30; (IB-kokous 12.30)
  • 28.5. to Perusopetuksen kevätkirkot Munkkivuoren kirkossa ja vaihtoehtoiset tapahtumat klo 11 ja klo 12; Lukion selityspäivä 8.30–12.00; Lakkiaisharjoitukset klo 18.00–20.00
  • 29.5. pe Perusopetuksen ja lukion retkipäivä
  • 30.5. la Lukuvuoden päätösjuhlat: klo 8.00 luokat 7–9 ja L19, klo 9.15 luokat 3–6, klo 10.30 ylioppilaiden juhla, L17 & IB2 ja L18 & IB1
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Kesäkuu
Teksti: 
  • 8.6. ma Perusopetuksen ja lukion ylimääräinen koetilaisuus klo 9.00
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Työ- ja loma-ajat
Teksti: 

Syyslukukausi to 8.8.– pe 20.12.2019 (92 päivää)

  •  työlauantai, perusopetus la 5.10. (syysmarkkinat)
  •  syysloma ma 14.10.– pe 18.10. (viikko 42)
  •  työlauantai, lukio la 16.11. (6. palkin koe)
  •  itsenäisyyspäivä pe 6.12.
  •  joulujuhlat pe 20.12.
  •  joululoma la 21.12.– ma 6.1.2020

 

Kevätlukukausi ti 7.1.– la 30.5.2020 (95 päivää)

  • abien koulutyö päättyy to 13.2.
  • talviloma ma 17.2.– pe 21.2. (viikko 8)
  • pääsiäinen to 9.4.– ma 13.4.
  • vappu pe 1.5.
  • helatorstai to 21.5.
  • kevätjuhlat la 30.5.2020
Kuvat: 
Alaotsikko: 
Koulupäivän aikataulu
Teksti: 
  • Päivänavaus keskusradion välityksellä klo 8.30–8.35.
  • Ns. nollatunti alkaa klo 7.50.
  • LV/RO-tunti pidetään tiistaisin klo 12.30–12.45.

 

Luokat 3–5

  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • Ruokatunti    (30 min)
  • 3.    10.30–11.15
  • 4.    11.45–12.30
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30   

 

Luokat 6–7

  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • 3.    10.30–11.15
  • Ruokatunti    (30 min)
  • 4.    11.45–12.30
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 8.    15.30–16.15

 

Luokat 8–9

1. ja 2.    08.30–10.00
3.    10.15–11.00
Ruokatunti    (30 min)
4.    11.30–12.15
5.    12.45–13.30
6.    13.45–14.30
7.    14.45–15.30
8.    15.30–16.15

 

Lukio

  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • 3. ja 4.    10.15–11.00
  • 4.    11.00–11.45
  • Ruokatunti    (60 tai 40 min.)
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 8.    15.30–16.15
Alaotsikko: 
Jaksojärjestelmä
Teksti: 

Lukuvuosi on jaettu viiteen jaksoon, joita jokaista varten on laadittu oma lukujärjestyksensä:

1. jakso 8.8.-30.9.
2. jakso 1.10.-25.11.
3. jakso 26.11.-3.2.
4. jakso 4.2.-6.4.
5. jakso 7.4.-30.5.

Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu
Isonnevantie 8
00320 Helsinki
Kanslia puh. 09 4774 180
syk@syk.fi
Kartta